Debatt

Publicerad 3 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Läkarförening: Tänk om ansvariga ägnat mer energi åt sjukvården ...

Relaterat

För ett tag sedan avgick divisionschefen P-O Olsson med motiveringen att han utifrån sin medicinska kompetens inte kunde garantera den medicinska kvaliteten om man genomför de aviserade kostnadsminskningarna för de kirurgiska specialiteterna på 97 miljoner kronor.

Landstingsstyrelsens ordförande Tomas Högström (M) lät meddela att politikerna gjorde en annan bedömning. Tyvärr ställdes han inte inför den rimliga följdfrågan: på vilka grunder? Han blev säkert glad att han slapp undan den frågan, för bortsett från den vanliga innehållslösa retoriken skulle han inte ha något svar.

Rubrikerna om vårdplatssituationen på kirurgkliniken, som inte skiljer sig mycket från den på medicinklinken, beskriver ett förhållande som alls inte är nytt. Det har pågått länge och naturligtvis har det inte blivit bättre av att man ständigt minskar antalet vårdplatser.

Hur reagerar då ansvariga politiker när de konfronteras med verkligheten? Kommer de med förslag på lösningar? Visar man ett uns av förståelse för de patienter som drabbas? Visar man någon form av sympati för läkare och vårdpersonal, vilka gör allt de kan för att lösa de akuta problemen?

Nej, Birgitta Andersson (C), som säger sig vara ansvarigt landstingsråd,hade ingen aning, för ingen hade informerat henne.

Bästa läsare, tror ni verkligen att detta är sant? Självklart är de ansvariga landstingsråden informerade om förhållandena inom sjukhusvården på Centrallasarettet. Inte minst läkarföreningen och andra fackliga organisationer har vid flera tillfällen varnat landstingsledningen för de konsekvenser tidigare och planerade neddragningar kan leda till. Men, som sagt, ”landstingsstyrelsen gör en annan bedömning”.

Läkarföreningen är en facklig organisation vars syfte främst är att bevaka läkarnas arbetssituation, vilken naturligtvis inte är bra i den rådande situationen. Men detta är inte det viktigaste just nu. Vi läkare känner stort ansvar för våra patienter och kan därför inte längre stillatigande se på när landstingsledningen sviker i sitt ansvarstagande för sjukvården.

Om de ansvariga i landstinget ägnat mer energi åt sjukvården och mindre åt ständiga administrativa organisationsförändringar skulle man kanske inte bli lika överraskad när verkligheten tränger sig på.

Publicerad 3 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

Annat innehåll

Senast publicerade

Är det ”rätt” grupper som nyttjar rotavdraget? (Debatt)
Professorer: Fyrtiotalisterna en tillgång, inte en belastning (Debatt)
S+MP+V: Ask måste ta tag i rättsväsendets strukturella problem (Debatt)
MP: Vid en olycka ska ägarna bära hela det ekonomiska ansvaret (Debatt)
Ingrid Ahlin: Vissa broar saknas ännu (Debatt)
Bra att Folkpartiet sätter ned foten om etanolen (Debatt)
LRF Ungdomen: Är du arbetslös? Bli bonde! (Debatt)
Ulla Persson och jag tycker lika! (Debatt)
Före detta militärpsykolog: Gör Afghanistaninsatsen till valfråga (Debatt)
Naturskyddsföreningen: Bygg inte bort barnens naturupplevelser (Debatt)
Lärarnas riksförbund: Vi kräver en satsning på en statlig skolakut (Debatt)
Vi tar aldrig partipolitisk ställning (Debatt)
Socialdemokrater: Bara ökade klyftor med Folkpartiets politik (Debatt)
FP: Unik granskning av lärarkompetensen (Debatt)
Vänsterpartister: Man kan inte bomba fram jämställdhet (Debatt)
Greenpeace: Välj bort Folkpartiet och kärnkraft (Debatt)
Inga drogtester av barn under 15 år (Debatt)
SJ lovar runt och håller runt (Debatt)
Folkpartister: Euron är bra för alla i Europa (Debatt)
Thore Gårmark: Alkoholskadorökar med spritens tillgänglighet (Debatt)
Hans Liliegren: Vi har skyldigheter också, inte bara rättigheter (Debatt)
Satsa på folkhögskolorna för ungdomarnas skull (Debatt)
Cristina Husmark Pehrsson (M): Vi bygger broar till ett friskt och aktivt liv (Debatt)
Hallstahammar på grön kvist? (Debatt)
Lennart Jansson: Tidsbegränsa politiska uppdrag? (Debatt)
Hela listan Förminska listan

DAGENS FRÅGA

Har vårtröttheten satt in?

VÅRTECKEN

GNÄLL-TV:
Här har du det senaste gnället!

Läsarbilder

Tipsa vlt

 Lokus: Jobb Lokus Motor Lokus Bostad Lokus Köp & sälj Lokus Resor Annonsera på vlt.se Annonsera på vlt.se
Din webbläsare saknar stlöd för flash

Kolla VLT i mobilen

vlt.se finns också i mobilen

Alltid med de senaste nyheterna, sport- och nöjeshändelserna.
http://m.vlt.se.

Exklusivt i dagens VLT

Fokus

Välkommen till VLT Fokus

Tre reportrar gör lokal journalistik som går ett steg längre än den dagliga nyhetsrapporteringen. Till VLT Fokus

Motor

Vi som jobbar på VLT

Kontaktinformation

Nyhetschef:
Mats Nydahl Tel: 021-19 92 78

Red.chef/tf ansv utgivare:
Mårten Enberg Tel: 021-19 90 30
Tf tidningschef:
Göran Lundberg Tel: 021-19 90 00

Övriga kontakter / sök en VLT-are Växeln: 021-19 90 00 (må-fr 8-17)
Webbredaktionen:
webben@vlt.se
Telefon:
021-19 92 97 (6.00-24.00)
019-15 50 55 (0.00-6.00)
Copyright © VLT All kopiering av texter, bilder och grafik är enligt upphovsrättslagen förbjuden. VLT - En del av PromediaLedningsgruppen