Roger Haddad (FP): Alla kan och vill på något sätt bidra i samhället
Företrädare för oppositionen i riksdagen skriver i att regeringens nya regler för socialförsäkringarna fått konsekvenser att människor blivit utförsäkrade och blivit av med sin sjukpenning.
Relaterat
I slutet av artikeln skriver de att alla kan bidra.
Vi i Folkpartiet har just detta som utgångspunkt – alla kan bidra på något sätt i samhället med eller utan statens, landstingets eller kommunens hjälp
När det gäller de nya socialförsäkringsreglerna har också regeringen gjort ett antal anpassningar så att Försäkringskassans tillämpning inte blir absurd att de får orimliga konsekvenser för enskilda.
Det som oppositionen inte berättar om är att regeringens förslag med rehabiliteringskedja innebär att den enskilde får via ett trepartsamtal med Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan en plan upprättad för att bedöma hur mycket man kan arbeta. Vid det senaste sammanträdet med Arbetsförmedlingens arbetsmarknadsråd, där också representant för Försäkringskassans ingår, gavs en helt annan bild än vad oppositionen försöker måla upp.
Det finns en bra samverkan och enskilda hamnar inte mellan stolarna. Om Arbetsförmedlingens anpassade verksamheter eller rehabilitering inte passar kan den enskilde söka sjukpenning på nytt hos Försäkringskassan. Det som kom fram under sammanträdet var att arbetsgivare tar ett stort ansvar och det har stor betydelse för att kunna komma tillbaka efter en längre sjukskrivning.
Erfarenheterna hittills med de nya reglerna är också att den enskilde uppskattar att det finns någon som efterfrågar om man kan bidra.
Bara känslan att vara behövd underlättar inträdet till arbetslivet och detta är den största skillnaden mellan oppositionens politik och en ansvarsfull politik där vi inte passiviserar, utan vår utgångspunkt är att alla kan bidra med visst stöd. Oppositionen, i riksdagen anförd av Mona Sahlin, försöker ge en bild av att deras alternativ inte utförsäkrar enskilda.
Faktum är att även oppositionen inser att man måste ha tidsbegränsad sjukpenning för att förhindra att personer fastnar hos Försäkringskassan och att det alternativ Sahlin lade i riksdagen också innebär att personer blir utförsäkrade.
Frågan blir: vad är det för stupstock oppositionen vill avskaffa om de vinner valet?
Roger Haddad
gruppledare i Västerås kommunfullmäktige, ledamot av partistyrelsen


1 m/s

























Senaste kommentarerna:
Skrivet 2 mar 2010 11:08 Mannen med hunden
Roger Haddad gruppledare i Västerås kommunfullmäktige, ledamot av partistyrelsen (Framtida partiledare och statsminister ?)
Har så rätt så att Alla kan och vill på något sätt bidra i samhället. Det är bara synd och skam att den viljan tycks saknas hos allt för många.
Skrivet 2 mar 2010 19:28 mieitte
Tycker att det speglar den "Vi" anda inom socialdemokratin där rötterna är hos "könsmaktordningen, genusväldet och feminism" som har svårt att inse fakta i dagens politik för att rätta munnen efter matsäcken.
Skrivet 17 mar 2010 19:26 von anka
mannen med hunden. Det låter perfekt , en man med etik och moral, kritiserar de som försöker att göra nytta för samhället, men tyvärr,det enda han tänker på är titlar på folk , folk som har jobbat och jobbar hårt för att förtjäna dessa titlar, mannen med hunden borde kanske snoka mot riksdags där finns en plats för sådana filosofer som dig.
Skrivet 18 mar 2010 10:40 Jan Eurico Melin
Funderar på vilken släkt von anka kan tillhöra? Mannen med hunden tycks ha trampat på ömma tassar, Haddad titulerar sig själv och talar därmed om för Dom som vill han är gruppledare i Västerås kommunfullmäktige, ledamot av partistyrelsen. Och inom parentes med ett ? också är på gång som framtida partiledare och statsminister.
Ser ingen stygg kritik i det, så förstår inte varför von anka hakar upp sej på det ?
Haddad har ju rätt i att Alla kan och vill på något sätt bidra i samhället. Det är bara synd och skam att den viljan tycks saknas hos allt för många.
Måste påpeka som avslutning på von ankas kritik, när folk jobbar o jobbar hårt är titlar oväsentliga enär det är resultatet, inte dom personliga titlarna som gäller. Det finns säkert en o annan filosof i riksdagen.
Men vill ända upplysa von anka att Sveriges Riksdag är svenska folkets högst beslutfattandes politiska organ. Dit snokar man inte. Dit blir en politiker med etik och moral vald genom demokratiska folkval