Christer Eriksson (C): Centerpartiet ser företagarna
Jag kan lugna Lennart Jansson – i Centerpartiet finns både erfarenheten av företagande och förståelse för företagens villkor.
Relaterat
Det är är därför som vi i regeringen drivit på för att förbättra villkoren, framför allt för de små företagen. Det har resulterat i att skatterna för företagarna har sänkts med nästan 50 miljarder kronor och över 172 åtgärder gjorts för att skapa ett bättre företagsklimat. Det rör sig om allt från förenklade regler för direktavskrivningar till att det i dag är möjligt att köpa receptfria läkemedel i en vanlig affär.
Men vi i Centerpartiet vill gå vidare. Vi inser att det finns regler till exempel inom arbetsrätten som innebär problem för mindre företag och vi vill därför omarbeta las.
Vi vill också göra det lättare att starta företag, bland annat genom att göra det lättare att få fram kapital.
Centerpartiet vill fortsätta sänka kostnaderna för företag. Vi vill ta bort fler krångliga regler. Vi vill öppna arbetsmarknaden för ungdomar.
Så får vi fler nya företag och fler nya jobb.





























Senaste kommentarerna:
Skrivet 23 jun 2010 22:50 Kauko K Issakainen
Om det nu skulle handla annat än det enomrt mycket noga reglerad jordbruks politik genom EU, där varje bonde har sin mesta att hämta bidrag ifrån den gemensamma kassan.
Annars att vara gynnare till företagsamhet är inte fel i och för sig det med.