Fy skäms, busschaufför!
Jag och en äldre man med rollator väntar på buss 14, tisdagen den 2 februari på turen klockan 9.34 vid Narvavägen. Bussen var lite försenad, men vi blev glada, när den kom.
Relaterat
Den äldre mannen kliver på, men han har fel biljett. ”Det där är ju till Aroslinjen, går inte att åka med på den här bussen”, säger chauffören bryskt.
Mannen fumlar upp en annan biljett. ”Nej, nej, går inte med den heller”. ”Kan han inte få åka med i alla fall”, frågar jag.
Nej, mannen får vackert kliva av med sin rollator. Jag sätter mig bredvid en kvinna som berättar att flera av ungdomarna i bussen fick åka gratis, därför att det var något fel på sms-systemet.
Hade det spelat så stor roll om den äldre mannen också fått åka med?
Vart har medmänskligheten tagit vägen?
























Senaste kommentarerna:
Skrivet 5 feb 2010 16:17 rosen
Jag håller fullständigt med dig att det var dåligt att låta den gamle mannen med rulator stå kvar. Ok busschauffören hade fullt rätt att göra så men vi skall även vara flexibla. Från en GLAD OCH STOLT BUSSCHAUFFÖR
Skrivet 5 feb 2010 16:27 Diddy
Det är väl VLs kundservice i ett nötskal.
Skrivet 5 feb 2010 16:52 rosen
Diddy jag tycker inte Du skall dra alla över en kam. Jag hoppas och tror att dom flesta chaufförer är serviceinriktade
Skrivet 5 feb 2010 19:46 Diddy
rosen skrev: Diddy jag tycker inte Du skall dra alla över en kam. Jag hoppas och tror att dom flesta chaufförer är serviceinriktade
Nä kanske inte det men vissa skulle behöva gå
På Kurs Med Kurt när det gäller bemötande av resenärer.
Det är bara det att man reagerar på surpupporna
som finns både på VL och alla andra områden.
Det kan ju alltid vara trevligt att få ett Hej tillbaka
och det får man kanske till 90-95 % av ggr...andra säger inget
men dom har kanske inte haft en så trevlig morgon/dag.
Skrivet 5 feb 2010 21:07 Lucifer
Visst är det trevligt att få ett hej tillbaks. Jag hälsar på varje passagerare som går ombord på bussen. Men tidigt på morgonen så har nog väldigt många Västeråsare ätit citroner eller grapefrukt till frukost. Dom är verkligen sura och tittar snett på chauffören när han glatt hälsar dom välkommna. Efter ett femtiotal sådana passagerare så slutar nog även chauffören att hälsa. Men chauffören behöver inte vara sur för det.
Skrivet 6 feb 2010 08:21 Allvis
Jag har nu åkt stadsbuss varenda dag i en månad; tidigare har jag nästan aldrig åkt buss, och jag tycker att chaufförerna har varit mycket trevliga. Däremot tycker jag att många passagerare uppför sig idiotiskt. T ex de som stiger på bussen utan att ha köpt sin SMS-biljett. Resultatet blir då att alla i bussen får sitta och vänta på att den hänsynslösa resenären står och pillar på sin telefon. Sedan har vi alla, och det är många, som inte visar med en enda gest om de skall med bussen eller väntar på en annan buss vid busshållplatsen. Resultatet blir att bussen måste svänga in på hållplatsen helt i onödan. Klantigt!
Skrivet 12 feb 2010 10:20 FL
Vilket socialt ansvar ska VL som företag behöva ta? Hade insändaren själv tagit med mannen i sin bil om denne hade möjlighet i en annan situation?
Skulle vi förväntat oss en insändare i samma stil om det gällde en hungrig man som inte hade råd att äta gratis på en resturang?