Rektor har rätt om kåren
Nästa termin är det så kallade kårobligatoriet avskaffat, Som framgått på nyhetsplats innebär det, föga förvånande, sämre ekonomi för studentkåren.
Relaterat
Den får lämna över uppgifter som rör alla studenter till Högskolan, och skall koncentrera sig på att hjälpa de egna medlemmarna.
Regeringen har presenterat förändringen som en frihetsreform, och jämfört kåren med en facklig organisation. I det perspektivet blir det naturligt att vara mot att alla måste vara med.
Jämförelsen haltar dock. Det ligger snarare än hel del i rektor Ingegerd Palmers synpunkt om att studentkåren inte främst är en förening, utan mer som att vara medborgare i en kommun. Det är inte heller ovanligt att andra föreningar med administrativt ansvar, som vägföreningar och bostadsrättsföreningar har obligatoriskt medlemskap.
Förändringarna gör att skattebetalarna genom Högskolan får ta över uppgifter som studenterna tidigare skötte genom kåren. Kåren får inte längre ansvar för att företräda alla studenter.
Ökad skattefinansiering och sämre representativitet är normalt inga eftersträvansvärda liberala ideal, men blir här resultatet av att kårobligatoriet avskaffas. Jämförelsen med fackliga organisationer framstår också som orimlig genom att Högskolan, som då borde vara motparten, går in och skjuter till pengar för att rädda kåren. Vilket fackförbund skulle vilja leva på pengar från ”motparten”?


5 m/s































Senaste kommentarerna:
Skrivet 4 mar 2010 07:12 Bo C Pettersson
Nej VLT, Studenkåren har inte de viktiga uppgifter i pluggandet som motiverar att medlemskap är ett obligatorium. Förr gjordes medlemsskapet nödvändigt på konstgjort sätt genom att det var en förutsättning för utfående av betyg, men det slaget av diktatoriska fasoner borde en förment liberal tidning som VLT ta avstånd ifrån.
Detta är inte första gången som VLT förvånar med att i valet mellan en socialistisk och en liberal ståndpunkt selektera ut den socialistiska.
Skrivet 4 mar 2010 20:04 Obadja
Förstår inte att studentkåren skulle vara mer lik en kommun än en förening. Enda likheten är att de som studerar är tvungna att betala medlemsavgift=skatt. De flesta som är medlemmar är med endast för att kunna få ut sin examen. Övrig service borde vara valbar för den som vill betala för det. Och så blir det med frivilligt medlemskap.