Vinnarbilden - en lyckträff
Veckans vinnarbild kombinerar två goda talesätt – ett som handlar om fotografering och ett som handlar om mat.
När fotointresserade Calle Hedberg var ute och gick på Stora gatan i Västerås en dag
i november såg han ett bra motiv; en man och hans hund som satt på en bänk för att vila fötter och tassar en kort stund.
– Jag hade bara mobiltelefonen och jag tog en bild, säger Calle Hedberg och fortsätter:
– Jag har fotograferat i många år och har flera systemkameror och objektiv, men nu hade jag inte dem med mig.
Som van fotograf känner Calle Hedberg till det gamla talesättet ”Ögonblicket kommer som en snigel men försvinner som en blixt”.
– Ja, hade jag kommit en minut tidigare eller senare, så hade hundägaren och hunden kanske inte suttit så där.
Och enligt köks-talesättet ”Man tager vad man haver” så såg Calle Hedberg motivet och tog vad han hade för att föreviga det.
Det blev veckans vinnarbild och tre trisslotter.
– Mobilen har ju inte samma bildkvalitet som mina kameror, säger Calle Hedberg.
Men för oss i nyhetsbranschen är inte alltid det viktigaste att bilden har många pixlar – det kan vara motivet som är viktigast.


0 m/s





































