Tafsaren gripen
En 24-årig man har gripits och anhållits som misstänkt för den senaste tidens sexuella ofredanden mot flickor i olika butiker i stan. Det var en väktare som kände igen 24-åringen, och larmade polisen.
Relaterat
Under vintern har ett tiotal fall av ofredanden anmälts till polisen. Sedan Brottsplats Västerås visade bild på mannen har ytterligare anmälningar strömmat in.
Mannen har trängt sig in i provhytter flickorna provat kläder och börjat tafsa på deras bröst och skrev. Vid det senaste tillfället antastade han en 12-årig flicka vid en godishylla i ICA Skrapan, vilket blev fångat och inspelat av en övervakningskamera.
Hur ställer han sig till anklagelserna?
- Han nekar till brott, och säger att han inte alls har något med det att göra, säger Rikard Lindberg på polisens speciella enhet för brott mot barn.
När ska ni höra honom igen?
- Åklagaren får besluta om det ska bli några fler förhör. Vi har bara förhört honom en gång, säger Lindberg.
24-årigen greps när han gick utanför Melkerhuset. Vid en husrannsakan i hans bostad kunde polisen senare även hitta de kläder och den ryggsäck man kunde se på den inspelade övervakningsfilmen.


5 m/s







































Senaste kommentarerna:
Skrivet 26 feb 2010 10:43 Henke 69
Vad bra att han blev gripen, men han släps väl lika fort som det är brukligt av åklagaren .
Skrivet 26 feb 2010 11:07 Tjalle Tvärvigg
Här ser man ett exempel på vilken nytta vanliga fredliga människor har av övervakningskameror och att tidningar publicerar bilder av misstänkta brottslingar.
Skrivet 26 feb 2010 11:32 Mohlgelar
Härligt, ännu en taffsare borta från gatorna i några timmar eller så...
Skrivet 26 feb 2010 12:09 hst
Ja det är ju bra att han åkte fast, men han är nog snart ute igen... fy fan.
Skrivet 26 feb 2010 14:46 Gunvald
Det var tur att polisen hade en observant väktare att lita på. De flesta brottslingar och brott grips/löses inte av polisen utan av allmänhet, ordningsvakter eller väktare. Då är frågan varför vi slösar pengar på att utbilda en akdemikerkår vars egna insatser kan räknas lätt. Polisen förr var anpassad för att ta hand om buset medans dagen ser ut att ha suttis och spelat tv spel hela livet. Privatisera polisen och kriminalvården så kanske vi får resultat för de satsade pengarna.