”Jag gjorde helt rätt”
Anna Lundberg håller fast vid att hon gjorde rätt som lämnade styrelsen för gymnasieförbundet, trots att kommunalrådet Catarina Pettersson (S) kallar det för fegt och oansvarigt.
Relaterat
–Jag gjorde helt rätt och har mitt parti bakom mig. Jag fick inte den information jag anser mig har rätt till, säger Anna Lundberg.
– Och jag, om någon, har sökt information men inte fått den i tid. Majoriteten har fråntagit mig möjligheten att påverka och komma med yrkanden, säger hon.
Den information Lundberg syftar på gäller att gymnasieförbundet inte gjort tillräckligt med uppsägningar.
– Jag trodde gymnasieförbundet hade sagt upp alla som behövdes. Det kom som en chock när jag fick veta att avvecklingen kan kosta kommunen 10–12 miljoner kronor, säger Lundberg.


3 m/s





























Senaste kommentarerna:
Skrivet 26 nov 2011 17:48 Stanarn
Om det kom som en chock att det KAN kosta 10-12 miljoner, varför går man då och hoppar av när allt manskap behövs i processen? Givetvis är det inte gratis att avveckla en sådan omfattande verksamhet när det dessutom finns ett antal anställda som ska ha ut sin rätt, samt att även om en fastighet står tom så kostar denna givetvis pengar.
Vad handlar det här om... egentligen? Framstår mer som någon sorts smutskastningkampanj.
Skrivet 27 nov 2011 13:54 Liberalaanna
Förvåningen består inte i vad det kostar - det är ett missförstånd. Förvåningen består i att man inte sagt upp tillräckligt mycket personal.
Skrivet 28 nov 2011 08:04 Stanarn
Liberalaanna skrev:
Förvåningen består inte i vad det kostar - det är ett missförstånd. Förvåningen består i att man inte sagt upp tillräckligt mycket personal.
Du menar alltså att VLT har citerat dig fel och att du inte alls var förvånad över kostnaderna, utan omfattningen av uppsägningarna?
Det är ju en förhandlingsprocess! Facket har ju påkallat sin rätt för medlemmarnas del! Kommunen kan inte bara säga upp folk hur som helst därav! I sådana förhandlingar försöker man rädda jobb, upprätta avtalsturlistor och ta till vara på resurser - och det finns mycket mer.
Om du säger så här nu, har du alls hängt med i vad som pågår alls i processen? Har du varit med i en facklig förhandling om sådana här saker alls i ditt liv innan? Det har jag och det krävs att man är VÄLDIGT uppmärksam och närvarande!