Riksväg 66 öppen igen
Uppdaterad 02.44. Trafikolyckan på riksväg 66 orsakade trafikproblem. Här är anledningen: en kvinna är misstänkt för att ha kört rattfull och kört på en bil bakifrån.
Relaterat
En trafikolycka med två personbilar inblandade inträffade på riksväg 66 utanför Surahammar vid 21-tiden på fredagskvällen.
Olyckan skedde på enfilig väg mellan Långsjön och Lillhärad.
-Den ena bilen kom för fort och körde in i den andra bilen bakifrån, säger Per Strömbäck vid Västmanlandspolisen.
Vid 21.30-tiden ankom bärgningsbil till platsen. Först ett bra tag senare kunde vägen öppnas igen.
- Det var en kraftig olycka, säger Ivan Åslund vid LKC.
Olyckan orskades av en kvinna som är misstänkt för att ha kört rattfull.
Senare visade det sig att kvinnan hade 0,72 promille alkohol i blodet. Polisen har omhändertagit hennes körkort.
Det är okänt om någon människa skadades vid olyckan.


2 m/s































Senaste kommentarerna:
Skrivet 3 sep 2010 22:51 Andreas
Vilka jävla idioter! Såna där personer ska bli av med körkortet pronto! Sen tycker jag att försäkringsbolagen kan höjja självrisken till minst 10.000kr för den som är vållande, så kanske folk börjar köra med insidan!
Skrivet 4 sep 2010 14:26 Nicki
Håller med. Men måste också påpeka att det kan finnas en historia bakom. En bekant till mig körde rattfull för tre år sedan, och anledningen var att ta sig hem efter ett restaurangbesök då hennes barn hade fått en bokhylla över sig och blev medvetslös. Hon hade fullständig panik och fick ej tag i taxi. Ingen trafikolycka skedde dock.