Fler barn får stryk hemma
En 6-årig flicka blir sparkad av sin pappa. En 13-årig pojke som i fyra år blivit fysiskt och psykiskt kränkt av sin mamma. I Västmanland ökar antalet anmälningar om grov fridskränkning mot barn kraftigt.
Relaterat
Förra året anmäldes 101 fall av grov fridskränkning mot barn. 59 mot flickor och 42 mot pojkar. Det är mer än tre gånger så många som 2010. Brottet grov fridskränkning innebär att den drabbade upprepade gånger kränkts fysiskt eller psykiskt i en miljö som borde vara en trygg zon – som i sitt hem.
Bakom statistiken döljer sig fruktansvärda berättelser. Till exempel berättade en 13-årig flicka i somras för en person, som sedan slog larm, att hennes mamma slår henne med en borste, knuffar henne och lyfter henne i håret.
Att antalet anmälningar har ökat med 320 procent under 2011 beror till stor del på att Västmanlandspolisen valt att redan från början valt att rubricera en anmälan om våld mot barn som grov fridskränkning snarare än det i lagens mening något mildare brottet misshandel.
– Om vi får en socialanmälan där det står att barnet berättat om upprepade kränkningar, enligt mig ska det kodas som grov fridskränkning, säger Ulf Ellefors, sektionschef på polisens familje- och relationsvåldssektion.
Rubriceringen kan sedan ändras av åklagaren beroende på vad man kommer fram till i polisutredningen.
Ulf Ellefors förklarar att en orsak till den stora ökningen av just grov fridskränkning kan vara att Västmanlandspolisen i fjol satsade extra mycket på att jobba med skolor och socialtjänst och utbilda i hur man bör prata med barn som börjat berätta om misshandeln. Vad man som vuxen kan fråga utan att förstöra utredningen genom att plantera tankar hos barnet om saker som kanske inte alls har hänt.
När polisen redan från början har mer information om vad barnet kan ha utsatts för blir det lättare att utreda – och bättre för barnet man misstänker far illa.
– För oss handlar det om vad som är det bästa för barnet. Det är inte säkert att barnet säger någonting till oss i ett förhör. Då är det bra att ha information i anmälan att falla tillbaka på.
Utredningen sker i nära samarbete med socialtjänsten – och förhören med det utsatta barnet har en central del. Barnförhörsledarna får lita mycket till sunt förnuft och anpassa samtalet till barnets ålder.
Hur ska man bete sig om man misstänker att ett barn blir slaget?
– Om man har en personlig relation är det inte farligt att prata med barnet och fråga hur barnet har det. Man ska ställa väldigt öppna frågor som ”hur menar du då?”, säger Johan Håvedal, kriminalinspektör som utreder misstänkt barnmisshandel.
Ibland kan det vara svårt att veta vad treåringens berättelse om att han är rädd för en man med en slang betyder och då kan en öppen fråga avslöja om barnet far illa. Är man då fortsatt orolig bör man anmäla eller åtminstone rådfråga polisen, tycker Johan Håvedal.
– Det kan vara toppen på ett isberg. Är det inte det brukar det framkomma i utredningen. Det kan vara obekvämt för föräldrarna om de en stund misstänkts för brott, men barnets bästa måste komma före.


1 m/s



































Senaste kommentarerna:
Skrivet 4 feb 2012 07:56 jompa
ett barn som får stryk,lär sig slå.
så förlorar dom tilit till andra
vissa föräldrar skulle inte få ha barn
Skrivet 4 feb 2012 09:48 Lars.L
Riktigt obehagligt men hade detta handla om fem instängda katter i lägenhet så skulle det redan varit 40 kommentarer här. DET ÄR OTÄCKT!
Skrivet 4 feb 2012 10:35 Bo C Pettersson
Ja, här är VLT & artikelförfattaren å rätt spår!
Låt mammorna visserligen föda fram sina barn men sedan gäller det för stat & kommun att skyndsammast ta hand om barnet & sätta det i ett barnhem för att undvika att barnet framgent kommer att utsättas för fridskränkning från sin mor eller far.
Att risken då ökar för att barnet, i stället, kommer att utsättas för fridskränkning från barnhemmets personal behöver vi ju inte prata om nu. Det kan vi ju vänta med tills indikationerna på sådana övergrepp börjar pocka å vår uppmärksamhet, om tio år eller så.
Skrivet 4 feb 2012 22:21 a-strid
Det har varit förbjudet att aga sina barn i 33 år. Varför har inte dessa illgärningar inte upphört ännu? Behövs det fler föräldrautbildningar och/eller mer personal inom barnavården som har tid att gå hem till föräldrar och hjälpa och stötta?
Skrivet 5 feb 2012 19:00 Motvallskäring
a-strid skrev:
Det har varit förbjudet att aga sina barn i 33 år. Varför har inte dessa illgärningar inte upphört ännu? Behövs det fler föräldrautbildningar och/eller mer personal inom barnavården som har tid att gå hem till föräldrar och hjälpa och stötta?
Den värsta kränkningen är att födas oönskad och oälskad. Vuxna som inte vill ha barn borde ta sitt ansvar och skydda sig mot oönskade havandeskap, såväl män som kvinnor. I och med att staten betalar bidrag för barnen tar många lätt på en graviditet, men ett barn behöver mer än mat för dagen och tak över huvudet. Att känna sig älskad och välkommen av bägge föräldrarna borde vara varje barns rättighet. I många delar av världen har barnen varken det ena eller det andra utan får tigga, stjäla och prostituera sig för att överleva. Att bli förälder är ett stort ansvar som man inte ska lämpa över på någon annan, ett ansvar som alla ungdomar borde förberedas för redan i skolundervisningen. Vi blir ju utbildade för andra yrkesroller men inte för föräldrarollen. Helt galet, tycker jag!