Vargen på jakt efter hona
Relaterat
Vargen på bilden är inte samma som vargen i artikeln. Bilden är tagen på Kolmårdens Djurpark. Foto: Fredrik Sandberg/SCANPIX /ARKIV
Fakta
Oftast inte varg
Länsstyrelsen kontrollerar löpande vargobservationer som rapporteras. Ofta görs dessa kontroller under vintern, då man kan följa djurens spår i snön – något som är svårt i barmark.
I de allra flesta fallen, 80 procent, visar det sig att det är falsklarm.
Ögonvittnen kan ofta förväxla stora hundar eller rävar med varg, liksom de förväxlar lo-, hund- och rävspår med vargspår.
Störst chans att se varg har man inifrån bilar – eftersom vargen då inte känner vittring.
Har du sett varg?
Kontakta länsstyrelsen om du sett eller hört varg, lodjur, björn, kungsörn eller järv. Detta för observationen ska kunna kvalitetssäkras och kunna räknas in i inventeringsunderlag. Kontakta länsstyrelsen här! (extern länk)
Eller ring: 021-19 50 00
Vargen, som är radiomärkt av Skandulv, var i Sala för en dryg vecka sedan sedan. Den andra juni var den strax öster om Västerås, söder om E18. Platsen stämmer mycket väl överrens med Grävlinge.
- Att den går nära hus är inte så konstigt. Det är ju en ung valp. De är nyfikna och har inte lärt sig att det är bäst att hålla sig undan - det är samma sak som med hundvalpar. De fungerar ungefär likadant.
Runt tio vargar finns Uttersberg och Klotenreviret som båda delvis ligger i Västmanland. Utöver dessa passerar strövargar ganska ofta. Vargen från Ockelbo är en sådan strövarg som länsstyrelsen följer noggrant.
- Det händer hela tiden att vargar går förbi vårt län, det är oftast dem vi får syn på. Valparna som föddes förra året går runt och letar blivande partner och eget område. Då kan de göra enormt långa vandringar. De kan gå bortemot 100 mil.
Men han tror inte vargen kommer gå över gränsen – och ta sig in i Västerås. Stadsmiljön är inget naturligt revir, och här finns ingen tänkbar partner.
- Vi har inga indikationer på att det finns någon hona som etablerat sig här, så då är det inte så troligt.
Har man anledning att vara rädd?
- Nej, egentligen inte, det har inte skett något inom Sverige. Men det är såklart att man ska ha respekt för alla djur. Det är samma sak som med en stor hund, man ska ha respekt för den med.
Har du sett vargen i Grävlinge? Kanske har du lyckats fånga den på bild?
Kommentera nedan - eller hör av dig till VLT!
SMS:a ditt tips till 72021
MMS:a din bild eller film till 72021
Mejla ditt tips till 72021@vlt.se


1 m/s
































