Inget bidrag till biogasbil
Är det förenligt med kommunallagen att premiera västeråsare som väljer att köpa en biogasbil? Länsrättens svar blev nej, och nu sätter Västerås stad sitt hopp till kammarrätten.
Relaterat
Det var i början av juni i fjol som kommunstyrelsen beslutade att de 70 första västeråsarna som köpte en biogasbil skulle få 15 000 kronor. Tanken var att erbjudandet skulle börja gälla redan den 1 juli, samtidigt som den statliga miljöbilspremien avskaffades.
Men en privatperson överklagade beslutet till länsrätten. Premien missgynnar dem som köper andra typer av miljövänliga bilar eller helt väljer att avstå från bilkörning, hävdade han.
Även en jurist vid SKL, Sveriges kommuner och landsting, varnade för att beslutet kunde betraktas som ”otillåtet stöd till enskild”.
Den 7 december i fjol avkunnade länsrätten sin dom: premien är olaglig.
Nu överklagar kommunen domen till kammarrätten. Som argument anförs EU:s och Sveriges klimatmål, samt praxis:
– Andra kommuner har gjort likadant, säger kommunstyrelsens ordförande, Elisabeth Unell (M).
Att dessa kommuner – ett 50-tal – har finansierat halva bidraget med statliga medel gör ingen principiell skillnad, menar Elisabeth Unell.
– Det har ändå varit 50 procent kommunala skattepengar, säger hon.
Är ”andra gör ju det” ett bra juridiskt argument?
– Vi får se vad kammarrättens bedömning blir. Det här är ju något som pågått i flera år, säger Elisabeth Unell.
































Senaste kommentarerna:
Skrivet 9 feb 2010 08:13 albatrossen
Det här ingen skillnad mot att kommunen ger gratis parkering till miljöbilar, eller att miljöbilar får gratis trängseltullar i Stockholm eller att staten betalar 10000 kr i miljöpremie till de som köper miljöklassad bil.
Möjligtvis kan det vara diskutabelt varför bara de 70 första ägarna ska få 15000 kr och inte alla nya ägare under hela året. Hur ska jag som biogasbilköpare veta om just den här bilen är den 70:e eller 71:a och därmed gå miste om de 15000 kronorna.
Skrivet 9 feb 2010 10:15 Diddy
Det är ju ändå vi Västeråsare som "bidrar" med biogasen...jag menar VL bussarna kör på biogas så varför inte då ge bidrag till dom som vill köpa bil som drivs av biogas.
Skrivet 9 feb 2010 10:46 Egon
Håller med Diddy, allt som produceras lokalt skall premieras. Det är bra för både miljön och ekonomin.
Skrivet 9 feb 2010 19:32 KA
Varför är det för skadligt att ge bidrag till detta? Pekpinnar och anmälningar kan få en att ge upp och själv underkasta sig systemet och bli bidragstagare fullt ut. Vad kostar inte processer, aggressioner och prestige? Tvi för bråk, tjafs och grälsjuka som inte verkar ha annat att göra. Ut och hugg ved eller vad som helst!