Enighet och hjärtefrågor på Sigmatorget
(Uppdaterad) Idag var alliansens fyra företrädare i stan. Strax före klockan ett talade Fredrik Reinfeldt (M), Maud Olofsson (C), Göran Hägglund (KD) och Jan Björklund på Sigmatorget.
Relaterat
Det var en stor folksamling som mötte politikerna och många var förstås lokala partimedlemmar och sympatisörer. Något klassiskt eldande torgmöte var det dock inte tal om. Partiledarna fick hjälp av en utfrågare som gav dem olika frågor att resonera omkring. Mikrofonen vandrade i turordning mellan de fyra på scenen.
Kristdemokraternas Göran Hägglund talade varmt om att samhällsekonomi och värderingar kan gå hand i hand och att det är en fråga i detta val.
Moderaternas Fredrik Reinfeldt lyfte fram regeringens arbete med stabila offentliga finanser trots global ekonomisk oro.
Maud Olofsson underströk centerpartiets politik för småföretagare, Rut-avdrag och sänkt tjänstemoms.
Skolpolitiken då, nu och sen var temat för folkpartiets Jan Björklund.
I övrig präglades partiledarnas framträdande av att understryka den politik de fört under mandatperioden samt av en och annan känga åt den utmanande rödgröna partiuppställning.


3 m/s






























Senaste kommentarerna:
Skrivet 30 aug 2010 13:20 Smurfis
Jobbar inte alla som röstar på dom? Borde då ha varit tomt på torget ;)
Skrivet 30 aug 2010 15:12 Wiggen
Eller så hade de lunchrast...? Det hade iaf jag.
Skrivet 30 aug 2010 16:09 Smurfis
Ja hinner man dit på sin lunchrast så är det väl bara att gratulera, kan knappast gälla värst många av åskådarna.
Skrivet 30 aug 2010 17:36 Snyggve.
Så mycket skitprat på samma gång! Vården och skolan skall det alltid satsas på och alltid efter valet så är det alltid vården och skolan man sparar på. Nu vill man dessutom sälja ut de statliga företag som genererar behövliga intäkter . Snacka om kortsiktigt. Jag är glad att ha ett välbetalt jobb men samtidigt vill jag ha ett socialt skyddsnät den dagen jag behöver det. En A-kassa som jag klarar mig på under omställningen och en rimlig sjukersättning om jag blir lånvarigt sjuk. En skola för alla ser jag som en självklarhet men allt detta är en dröm då både alliansen och den rödgröna röran snackar skit vart fjärde år för att glömma det första veckan i oktober. Demokrati vill man inte ha för får ett uppstickarparti för mycket röster så är det fel på väljarna och dess åsikter. Nej det blir nog till att skita i att rösta då det är samma sak i olika förpackning bland alla partier.
Skrivet 30 aug 2010 18:30 bob
Ja det är ju en hel del kostymnissar bland åhörarna,och dom har väl så lätt att komma ifrån "arbetet".
Skrivet 30 aug 2010 18:43 Pelikanen
Flextid kanske? Man börjar jobba en halvtimme tidigare och tar långlunch. Jag gissar att inte så många av Alliansens röstare står vid en korvstoppningsmaskin som svämmar över om man kommer in någon kvart senare från lunchen. Även pensionärer har jag hört har ganska fria lunchtider...
Skrivet 31 aug 2010 07:32 Moralkakan
Ni har inte hört talas om skift och nattarbete? Dessutom om det nu bara gynnar folk som jobbar så är väl dom värda det, det är ju trots allt dom som försörjer alla övriga. Eller tror ni att det kommer pengar från staten som inte dom arbetande människorna har betalat i skatt? Sen tro det eller ej, men det är fler än bara arbetande som tjänar på att alliansen sitter i styret.
Skrivet 31 aug 2010 08:32 Magriff
Men vad är problemet, Sverige är ett fritt land, det står alla fritt att skaffa sig en utbildning för att slippa stå vid en korvmaskin. Om man sedan har svårt för vissa ämnen,är skoltrött eller något annat så man inte vill eller har förutsättningar för att skaffa sig en utbildning kan man inte beskylla vare sig alliansen eller landet för, var och en får ta ansvar för sitt eget öde, speciellt när alla förutsättningar finns, grundskolan är gratis och trots att lärarna inte alltid är de bästa, klasserna är stora etc. så tillhandahålls all kunskap för att skaffa sig en utbildning. Man behöver inte vara rik för att lära sig att skriva eller räkna.
Skrivet 31 aug 2010 08:48 Datanörd
Avundsjuka, avundsjuka som vanligt.
Hur var det när de röd gröna var där?
var det då tomt på torget?
Skrivet 31 aug 2010 09:31 Ewa Norsäter
Jag var där! Duktiga talare! Programmerade och samspelta! Mycket bra sa dom också. MEN vad jag inte gillar är smutskastningen av de röd/gröna, speciellt Lars Ohly, som inte fanns där och kunde försvara sej. Det är osmakligt, att söka röster och skratt genom att "förvränga" sina motståndare.
Jag håller helt o hållet med Jan Björklund då det gäller skolan. Barn o ungdomar är Seriges framtid! Jag vill att mitt lilla barnbarn, ja alla barn, ska lära sej vad som är rätt o fel, ordning o reda och framförallt gå ut ur skolan med KUNSKAPER! Att satsa på och ställa mer krav på såväl lärare som elever är ett måste! Betyg behövs, så att både elever och föräldrar vet var de svaga punkterna ligger och som en sporre att arbeta vidare.
Nyskapande av arbetstillfällen behövs också. Att satsa på lärlingsutbildning är helt rätt. Alla kan och ska inte bli "högutbildade".Vem ska då göra de andra jobben?
En bra skola och möjlighet till arbete efter utbildningen är en grund för Sveriges framtid!