Bil voltade - två skadade
(Uppdaterad 17.30) En bil har voltat på Skultunavägen i höjd med Åkesta. Två personer har färdats i bilen.
Relaterat
Polis, brandkår och ambulans kallades vid 16.20-tiden på måndagseftermiddagen till olycksplatsen på länsväg 681 mellan Västerås och Skultuna. Olyckan skedde norr om Åkesta då en bil av okänd anledning körde av vägen och voltade.
En av de två som färdades i bilen kunde ta sig ut själv. Den andre fick hjälp av brandkår och ambulanspersonal. Båda fördes i ambulans till Centrallasarettet i Västerås.
En av de skadade klagar över smärtor i sidan, bådas skador betecknas som lindriga.
Olyckan vållade stora trafikstörningar förbi olycksplatsen under räddningsarbetet.


4 m/s



























Senaste kommentarerna:
Skrivet 6 sep 2010 21:34 albatrossen
Jag är inte förvånad. Skultunavägen används som rena tävlingsbanan av en del. Det är inte ovanligt med hastigheter runt 120 - 150 km/h. Och häromdagen blev jag själv vittne till hur en idiot i en svart BMW blåste om 4 bilar trots möte längre fram, och när den sista bilen passerats och den mötande ställt sig på tvärbromsen så kastade sig BMW-föraren in i rätt körfält och blåste vidare i enormt hög hastighet. Polisen borde verkligen ha kontroller längs hela sträckan än bara vid Åkesta.
Skrivet 7 sep 2010 06:11 Andreas
120-150 ska man klara ganska galant på den sträckan om man kan köra bil!
Skrivet 7 sep 2010 07:39 Pelikanen
Och det måste "man" bevisa varje gång man kör bil? Den som inte behärskar de mest grundläggande trafikreglerna och inser varför de finns kan inte köra bil.
Skrivet 7 sep 2010 13:27 Hyperspeediz
Andreas varför måste man klara av den hastigheten på Skultunavägen, du har nyss fått körkort eller hur?