Rösta på Västerås vackraste 2000-talshus
Det har byggts mycket i Västerås under det första årtiondet på 2000-talet. VLT bad stadsbyggnadskontoret att välja ut de vackraste byggena.
Arkitekterna Lotta Lindstam, Vesna Kranjec och Hans Larsson valde ut följande sju objekt, en blandning av bostadshus, kontorshus, torg och villa. Kolla in bildspelet till höger och rösta.
Röstningen avslutas vid14-tiden tisdagen 21/9.


2 m/s




























Senaste kommentarerna:
Skrivet 8 sep 2010 17:05 blom
Om detta skall kallas för Västerås vackraste 2000-talshus så får jag bara säga att det är dåligt med skönketsintryck Alla ser ut att varastöpta i samma form det måste väl vara någon varation om det skall vara någon mening med att rösta. Skärpning!
Skrivet 9 sep 2010 12:01 Pelikanen
Byggdes inte MDH:s nya del på 2000-talet?
Skrivet 15 sep 2010 03:42 Kärringen mot strömmen
Tycker att de gamla utsirade husen på Floragatan och Stora Gatan är mycket vackrare. De har en personlig prägel och ser inte ut som alla dessa fyrkantiga skokartonger av nyare datum. Jag röstade inte på något av 2000-talshusen.
Skrivet 15 sep 2010 16:42 Kärrbo
En skönhet kan gamla lassarettet kallas för, dessa 20000-talsklosssar finns numera överallt i Sverige och börjar därmed likna miljonprogrammet. Är det förbjudet med fantasi i arkitektskolor?
Skrivet 21 sep 2010 13:31 Fredde
Inget av dessa Legoklosshus kan kallas vackert, och värst är sarkofagen i Kopparlunden! Hur kunde man ge tillstånd till något så fult, som inte passar in det minsta i miljön!
Finns ingen anledning att rösta på något av förslagen. Möjligen om det kommer en ny omröstning: "Västerås fulaste hus"
Skrivet 22 sep 2010 07:35 Moralkakan
Jag tycker annars att vråken är en stilig byggnad med lite stil, synd att den inte var byggd på 2000-talet.