ABB gör miljardaffär i USA
Svensk-schweiziska kraft- och automationsföretaget ABB köper amerikanska Thomas & Betts för 3,9 miljarder dollar kontant, motsvarande 72 dollar per aktie. Köpeskillingen innebär en premie på 24 procent av T & B:s stängningskurs i fredags, enligt ABB.
Relaterat
ABB får tillgång till T & B:s nät av över 6 000 återförsäljare och grossister i Nordamerika. Där räknar man nu med att bolagets marknad för lågspänningsprodukter dubbleras till cirka 24 miljarder dollar.
"Strategiskt stämmer det perfekt. Det här är ytterligare ett stort steg framåt mot vårt mål att öka närvaron på den viktiga nordamerikanska marknaden. Förvärvet stärker helt klart våra mål för tillväxt och lönsamhet till 2015 samt uppfyller alla våra avkastningskrav på investeringar för att skapa värde för aktieägarna", säger ABB:s koncernchef Joseph Hogan enligt pressmeddelandet.
Thomas & Betts har cirka 9 400 medarbetare och väntas för 2011 redovisa en vinst på cirka 390 miljoner dollar före räntenetto, skatter, avskrivningar och amorteringar. Intäkterna beräknas till 2,3 miljarder dollar. Bolagets huvudsakliga verksamhet är tillverkning av lågspänningsprodukter, exempelvis kontaktdon och kabelgenomföringar.
"ABB räknar med att samgåendet kommer att generera cirka 200 miljoner dollar i årliga synergieffekter till 2016", skriver bolaget.
ABB:s och Thomas & Betts styrelser är eniga om samgåendet. Men jätteaffären kräver även godkännande av en majoritet av aktieägarna i Thomas & Betts vid ett möte som väntas hållas under andra kvartalet i år. Affären, som också är villkorad av godkännanden av berörda myndigheter, väntas slutföras i mitten av 2012.
ABB-aktien föll 1,1 procent till 141:90 kronor direkt när Stockholmsbörsen öppnade, efter morgonens besked om jätteaffären. Börsens OMXS-index sjönk med 0,7 procent.


0 m/s






























Senaste kommentarerna:
Skrivet 1 feb 2012 16:10 Ellen
Syftar artikeln till Anders Behring Breivik eller industrikoncernen? Känner mig förvirrad.
(http://vlt.se/pengarjobb/1.1526105-abb-vill-slippa-breivik-koppling)