Nödduschar säljs till Saudiarabien
Relaterat
Företaget har bilindustrin och andra stora svenska företag som kunder.
-När det gick dåligt för dem rasade vår försäljning. Vi var tvungna att säga upp en anställd i december.
Sedan 1,5 år har företaget, med stöd av Exportrådet, jobbat stenhårt för att höja exporten.
I augusti 2007 berättade VLT om hur det blev 19 tut i ordertutan, ett för varje 100 000 kronor och champagne för företagets största order - då på 1,9 miljoner. En order som sedan växte till 2,7 miljoner.
Sedan dess har antalet anställda ökat från sju till tio och omsättningen från 15 miljoner till 16,5 miljoner
-Vi kostade på oss att fira den här gången också, säger Daniel Krusman. Vi har dessutom intressanta förfrågningar om stora projekt till bland annat Egypten, Syrien och Brasilien.
Företaget ska förutom ögon- och nödduschar den här gången också leverera ett vattenförsörjningssystem till anläggningen ute i öknen.
Företaget levererar till det tyska företaget Outotec som i sin tur levererar till den saudarabiske beställaren.
Krusmans har tillverkning och försäljning av ögon- och nödduschar och säljer dessutom Pan Atlantics dricksvattenkylare.
Mette Holck


3 m/s


























