VIK visar upp sig för första gången
– Ska bli skönt att sätta fart på säsongen, säger tränaren Lars Ivarsson.
Relaterat
I fjol lockade VIK:s ispremiär 1 522 åskådare och nu hoppas Gulsvart på nytt publikrekord.
– Jag hoppas att några tusen hittar till läktarna så att vi får se att intresset finns kvar för VIK Hockey, säger Ivarsson.
Hur ser programmet ut för ispremiären?
– Vi börjar klockan 17 i ABB Arena med intervjuer med de nya spelarna, sedan blir det scills competition (skicklighetstävlingar) och så avslutar vi med match mellan VIK svart och VIK vit, 2x15 minuter.
Är alla i truppen friska och krya?
– Ja, det ser ut som att alla kan vara med på ispremiären, inklusive juniorbröderna Johansson (Robert och Martin), säger Lars Ivarsson.
Fakta/Bakgrund
Preliminära VIK-kedjor
VIK svart: Sebastian Meijer, Dennis Rasmussen, Jonas Johansson – Henrik Eriksson, Fredrik Johansson, Tobias Forsberg.
VIK vit: Kalle Olsson, Jesper Andersson, Andreas Valdix – Stefan Hellkvist, Peter Öberg, Marcus Söderkvist.


4 m/s














Senaste kommentarerna:
Skrivet 31 jul 2009 17:43 robert
ÄNTLIGEN! ALLA TILL ROCKLUNDA!
Skrivet 31 jul 2009 18:06 Hjertis
Vad är scills? =)
Skrivet 31 jul 2009 18:30 Gulsvart Gurka
Skall bli riktigt kul att se grabbarna lira lite och visa vad de går för.
Skrivet 31 jul 2009 20:45 T. Yckare
Ishockey? -Är det sporten där man kastar in pucken i zon - åker som en galning, stökar och bökar, klubban i isen - sen upp i bröstet och i ansiktet på motståndaren, avbrott för ett slagsmål, pucken slår i skridsko - benskydd - stolpe in - och när klacken jublar stänker det snus ända ned till plexiglaset?
-Nej, jag hoppar över det i år också.
Skrivet 31 jul 2009 22:24 /ProAros
Suck nu drar eländet igång, många som tror & hoppas på att VIK-hockey återigen ska ta sej till elitserien, det kommer inte hända dom närmasta 6-8 åren så gilla läget.
Till allt detta har VIK en tränare som knappt nådde utanför div-1 plus att laget innehar en lagmoral år efter år som är att likställas med intetsägande... då blir det bara mängder av tomma löften och supportrar som ser ut och beter sej som animaliska hjordar utan hår på huvudena och feta snusar i plytena.
Vik är och förblir ett mediokert företag i hockeyns forna glans...
Vik supportrar med hjälp av skolbarn och deras föräldrar som sjunger och trallar som en stor gossekör kommer inte att hjälpa eländet i hamn. Lägg ner eländet, satsa på att måla rocklunda som idag liknar ett betong-getto.
Skrivet 1 aug 2009 00:23 Gollo
/ProAros och lika så T.Yckare om alla stötta vik i stället för att sitta här och snacka en massa jävla gojja så skulle dom ju kunna gå tillbaka till es fortare. och proaros nu måste du ju ändå ha slagit i huvet lr du kanske inte är mer än 14 år, så vitt jag vet så har ju ivarsson runt 50 a landskamper på merit listan är väl mer än vad du någonsin kommer att få ihop.
nej länge leve gulsvart!!!! vi ska tillbaka
Skrivet 1 aug 2009 00:43 JabbaTheHut
tunt i år , hoppas på junisarna. haje Vik!