Tillberga föll tungt i Uppsala
Ledning med 3-0 efter den första halvleken. Men det räckte inte till poäng för Tillberga Bandy.
Relaterat
Det var klar TB-dominans i första halvlek. Men Sirius tog sedan över fullständigt efter halvtid och gjorde i den 86:e minuten både 4-4 och 5-4. Då såg det kört ut för bortalaget.
Men Fredrik Rydberg vägrade att ge sig. Med sitt tredje mål för matchen såg han till att Tillberga kvitterade i den 89:e minuten. Då såg det ut som att TB skulle få med sig en poäng från Studenternas.
Men i matchens sista minut tilldömdes Sirius en straff. Christian Mickelsson förvaltade den, och TB har nu sex raka förluster i elitserien. Där laget dessutom ligger sist.


2 m/s






Senaste kommentarerna:
Skrivet 18 jan 2012 21:23 E.N
Vadå "föll tungt"? TB var med till sista minuten, så uttrycket känns inte rätt. Bättre formuleringar i överskrifter, TACK.
Skrivet 18 jan 2012 21:55 Dablo
Att tappa en poäng på övertid är riktigt tungt.
Skrivet 18 jan 2012 22:11 Sven
Det är väl inte något dåligt ordval? En förlust efter ledning med 3-0 i paus och sedan straff mot sig i slutminuterna känns väl just inget annat än tungt?