USA-forwarden: "Efter 20 kändes det jobbigt"
USA var precis så dåliga som alla trodde. Efter 28-1-förlusten säger VIB-forwarden Michelle Linhart:
- Efter 20 så kändes det jobbigt, säger hon.
Relaterat
De gör sitt första A-VM - och de är riktigt dåliga.
USA var aldrig nära att överhuvudtaget ens störa det svenska landslaget.
Blågult vann med förkrossande 28-1.
- Okej att jag hade väntat mig utklassning ... men det är klart att det är tungt när det blir så här stora siffror, säger Linhart.
Vad tänker man på som spelare när det drar iväg?
- Jag försökte tänka att nu är det bara 15, 10 minuter kvar. Och först att inte släppa in 20, sen 25 och till sist 30.
Jänkarna klarade sig undan 30. Men det var inte långt ifrån.
- Efter 20 så känns det jobbigt. Speciellt när det är på hemmaplan och man känner en och annan på läktaren, då blir det jobbigt.
Hur var stämningen i omklädningsrummet efteråt - hur reagerade laget?
- Alla tycker att det är kul att möta Sverige, så det är skönt att se i alla fall. Det tar inte så hårt på dem som det tar på mig. Jag har ju mött de här spelarna förut och vet hur det är.
Målsättningen är enkel:
- Vi tar en match i taget bara som tränaren säger. Men målsättningen är ju att hålla oss kvar såklart.
KEVIN JOHANSSON


2 m/s














