Chockvändningen
Utspelat i två perioder. Då vände VIK Hockey underläge 1-2 till seger med 3-2 inför 3 412 personer i ABB Arena Nord.
Serieledaren var klart starkast i första perioden. Örebro vann skotten med 10-5 och dominerade händelserna på isen.
VIK-målvakten Daniel Sperrle gjorde ett par kvalificerade räddningar som höll siffrorna nere.
Men när Henrik Löwdahl fyrade av ett stenhårt handledsskott sprack VIK-keeperns nolla. Spelgeniet Conny Strömberg hittade Löwdahl 8.08 in i första perioden och då var bortaledningen ett faktum.
Örebro fortsatte att trycka på och tilldömdes en straff av Ulf Rådbjer efter 15.57. Johan Sjödell-Wiklander tog hand om den - men brände efter ett tamt försök mot Sperrle.
VIK hade svårt att skapa något speciellt vasst läge - det bästa hade Tomas Mitell när han pangade ett hårt slagskott på mål i powerplay. Men då stod Örebros målvakt Andro Michel i vägen.
Örebro fortsatte att trycka på i den andra perioden. De rödvita agerade med pondus och höll VIK borta från de riktigt heta målchanserna trots två powerplay för hemmalaget.
Det blev också 0-2 i boxplay. Förre VIK-junioren grävde fram pucken till Jared Aulin som kontrade blixtsnabbt tillsammans med Matt Keith. Aulin skeppade över pucken till Keith som hamrade in den bakom Daniel Sperrle efter 9.09.
Minuterna efter var det närmare med 0-3 än 1-2 - men det blev det sistnämnda. Andreas Lindh förde in pucken i zon och via en studs på en Örebroback landade pucken perfekt i slottet där Broc Little dök upp och sköt 1-2 med ett skott strax under krysset efter 16.11.
Örebro hade de två första perioderna. Men den tredje tillhörde VIK Hockey.
William Karlsson och Peter Öberg samarbetade fram till 2-2 efter 9.06. Karlsson hittade Öberg som gick på avslut. Andro Michel räddade det första skottet, men Karlsson var först på returen och vispade in 2-2.
Efter målet tog VIK över spelet. Efter 11.34 kom 3-2. Broc Little fick pucken i det högra sarghörnet och serverade Peter Öberg som tryckte sig in först på kassen och gjorde trean.
Örebro gick för en kvittering i slutminuterna och skapade ett antal hyggliga lägen - men då var Daniel Sperrle eller försvaret ivägen.
Tack vare segern etablerade VIK kontakt med Leksand igen. Gulsvart är fyra poäng bakom och om fyra omgångar möts lagen i Tegera Arena. Nu skiljer även åtta poäng ned till Oskarshamn på femte plats i Hockeyallsvenskan.


3 m/s








Senaste kommentarerna:
Skrivet 23 jan 2012 22:10 Snowie2010
Vadå utspelat i två perioder? Såg vi samma match. Örebro hade stora problem att få låna pucken i större delen av andra perioden även om de backade hem. Örebro hade ett litet övertag i första men 2:a o 3:e är klart VIKs. En välförtjänt seger då VIK ville mera och VIK gjorde faktiskt fyra av de fem målen då 0-2 var en ren bjudning i powerplay. Hjärta, inställning och kamp över hela isen och energin blev påtaglig efter 1-2 målet. Rättvist. Varför kan inte VIK leverera denna hockey match efter match? Är det en ledar- och spelarfråga?
Skrivet 23 jan 2012 22:20 MrBengt
Utspelat i TVÅ perioder är väl att ta i. OKEY första men i andra tycker jag nog att VIK var med.
Skrivet 24 jan 2012 09:51 Egon
Visst var Örebro utan tvekan det bättre laget men som alla vet så vinner det lag som gör flest mål och det gjorde VIK. Att vinna på det sättet är inget som laget är bortskämt med så det gör vinsten så ännu mycket bättre.
Skrivet 24 jan 2012 10:15 SomeOne
Bra gjort att vända till seger. Jag tror åxå att Bofors/Karlskoga börjat darra och snart har båda skridskorna under isen då dom förlorat flera matcher i rad. Sen har dom Rögle hemma å Malmö borta kommande matcher å sköter VIK sitt å tar Borås borta å Malmö hemma så är luckan till Bofors uppäten nästan. Bofors-VIK möts åxå snart.
Så FORZA GULSVART!
Skrivet 24 jan 2012 12:03 moifa
Kändes som en vilje- och kämpaseger! Verkligen en mycket viktig vinst!
NU gäller det att hålla i och fortsätta leverera! Vi klarar minst 3:e platsen.
Heja Heja Heja VIIK
Skrivet 24 jan 2012 16:25 Stellan
Nu gäller det att VIK tar med sig det positiva från denna match, förvaltar självförtroendet väl, och kniper 3 poäng mot Borås borta imorgon. Inte så lätt som det låter denna "galna" säsong. Sen tar vi MIF av bara farten. Även om vi "hatade" Örebro igår, så tror jag de hjälper oss ordentligt i jakten på tredjeplatsen, genom att vinna mot Leksand imorgon. Då är det bara en poäng upp till direktplatsen.