Mer snö till Cypress Mountain
Relaterat
Rena vårvärmen råder och ihållande regn väntas de närmaste dagarna.
Men arrangörerna är inte oroliga.
Freestyle- och snowboardstävlingarna är inte i fara.
I dagar har en karavan av lastbilar forslat stora mängder snö till anläggningarna i Cypress Mountain nordost om Vancouver.
Området upplever sin varmaste vinter på länge med temperaturer runt tio plusgrader om dagarna och snötäcket har sjunkit dramastiskt.
Arrangörerna stängde anläggningen för träning för några dagar sedan.
Spekulationerna om att flytta tävlingarna till Whistler har ökat, men IOK-ordföranden Jacques Rogge är hundraprocentigt säker på att allt ska kunna genomföras som planerat i Cypress Mountain - och utan några problem.
- Cypress kommer att bli fantastiskt. När tävlingarna börjar kommer ingen att säga att vi borde ha flyttat dem till Whistler. - Jag är inte det minsta bekymrad. - Det finns ingen plan B. Jag kan försäkra att inga tävlingar kommer att ställas in på grund av brist på snö, sade Rogge på en presskonferens i måndags.Damernas puckelpist avgörs på lördag. På söndag är herrarnas tur - med svenskarna Jesper Björnlund och Per Spett.





