SVT:s kungaprogram får kritik
Skandalbok, en bruten förlovning och anklagelser om övertagande av judiska företag. 2010 var ett tufft år för den svenska kungafamiljen.
Relaterat
Fakta
Fakta/Kungafamiljens turbulenta år
Januari: Det avslöjas att prins Carl Philip har en ny flickvän - Sofia Hellqvist, tidigare dokusåpadeltagare och lättklädd modell i tidningen Slitz.
April: En norsk kvinna berättar att hon haft en affär med prinsessan Madeleines fästman Jonas Bergström. Hovet berättar några dagar senare i ett pressmeddelande att parets förlovning är bruten.
Maj: Hovet får kritik för planerna att kungen ska överlämna kronprinsessan Victoria till altaret vid det kommande bröllopet. Seden anses för patriarkal och resultatet blir en kompromiss.
Juni: Kronprinsessan Victoria och Daniel Westling gifter sig i Storkyrkan i Stockholm.
Augusti: Kungafamiljen deltar i 200-årsjubileet av anfadern Jean Baptiste Bernadottes ankomst till Sverige.
November: Boken "Den motvillige monarken" briserar. Detaljer om kungens umgänhr och berättelser om "kaffeflickor" dominerar nyhetssidorna. Kungen håller en presskonferens där han talar om vikten att "vända blad".
TV 4:s "Kalla fakta" avslöjar att drottningens pappa Walther Sommerlath deltog i den tyska "ariseringen" på 1930-talet genom att köpa en fabrik vars judiske ägare utsatts för starkt tryck av nazistregimen att sälja.
December: "Ekot" rapporterar att kungen under vårens statsbesök i Brasilien lobbade för fem företag där han själv äger aktier.
En opinionsundersökning av Sifo och Aftonbladet visar att bara 30 procent av svenskarna tycker att kungen bör sitta kvar på tronen livet ut, kronprinsessan Victoria bör ta över. Däremot är förtroendet för monarkin orubbat i Sverige.
Men i SVT-programmet "Året med kungafamiljen" är det tyst om kontroverserna.
2010 var det mest turbulenta året i kungafamiljens historia. Folkfesten i samband med kronprinsessan Victorias bröllop blandades med svarta rubriker om skandalboken, prinsessan Madeleines uppslagna förlovning och kungens svärfars övertagande av ett judiskt företag i Nazi-Tyskland.
Men i SVT:s traditionella program "Året med kungafamiljen", som sänds på måndag och som TT Spektra fått se i förväg, får det negativa inget stort utrymme. Boken "Den motvillige monarken" ägnas två minuter av den timslånga sändningen, den brutna förlovningen en minut. Annars är det idel inslag från resor, invigningar och Nobelhögtidligheter.
Programledaren, journalisten Linda Nyberg, säger att syftet med programmet inte är att granska kungafamiljen utan att "skildra deras arbetsår".
- Det finns andra program på SVT som granskar dem. Att vi ändå tog upp boken och Madeleines förlovning beror på att de aspekterna direkt berörde deras arbete. Om inte kungen hade valt att kommentera boken hade den inte blivit en del av det kungliga offentliga året och då hade vi knappast tagit med den heller.
TT Spektra: Du gör i programmet en lång intervju med Victoria och Daniel. Var du inte som journalist frestad att ställa frågor om hur familjen påverkats av till exempel boken?
- Boken handlar inte om dem. Kungen och drottningen har jag inte intervjuat sedan i mars.
Linda Nyberg hänvisar vidare till programmets projektledare Meta Bergqvist och SVT:s nöjeschef Mathias Engstrand.
Meta Bergqvist har redan varit ifrågasatt, sedan radioprogrammet "Medierna" avslöjat att hon är nära vän till kungahuset. Bergqvist avböjer dock att ställa upp på en intervju med TT Spektra.
Mathias Engstrand svarar via mail att "Ett annat program med ett annat uppdrag hade säkerligen kunna gå djupare i vissa händelser och valt bort andra."
- Alla aspekter (...) kan omöjligt rymmas i och ska inte ha plats i just detta programformat. Det resonemanget gällde även som grund för intervjun med Victoria och Daniel.
Engstrand svarar ett rakt nej på frågan om valet av kungafamiljens vän som projektledare påverkat programmets ton gentemot familjen. Han hoppas att valet av Bergqvist inte påverkat tittarnas förtroende för programmet eller SVT.
- Vi prövar eventuell lämplighet från fall till fall för att säkra opartiskheten i alla olika typer av program. Inriktningen på detta projektlederi väger tungt åt produktionsadministrativt håll. Och Meta gör inga intervjuer själv. Jag har fullt förtroende för hennes professionella inställning till detta.
Per Svensson är kulturjournalist, republikan och medförfattare till Bonniers debattbok om monarkin som utkom tidigare i år. Han har inte sett "Året med kungafamiljen" men kallar själva programidén "ytterligt tveksam".
- Kungahuset är en institution som representerar statschefskapet, inte en underhållningsfunktion. Det blir märkligt om man inte tar med det som hänt under året och som problematiserar den institutionen. Om de inte tar upp "Kalla faktas" uppgifter om drottningens pappa blir det ännu märkligare.
Per Svensson tror att programmets själva existens påverkar SVT:s inställning till att bevaka kungahuset.
- "Året med kungafamiljen" är ett flaggskeppsprogram. SVT är angeläget om att bevara en fortsatt god relation till kungahuset för att få fortsatt tillgång till intervjuer och bilder. Med det här programmet får kungahuset dessutom en direktkanal in i det viktigaste massmediet i Sverige.
(TT)


2 m/s














Senaste kommentarerna:
Skrivet 30 dec 2010 13:25 Holmfrid
Kungen och kungafamiljen skall granskas,utan omsvep, på samma premisser som andra ledande personer i landet. Kungens roll som ledande person i Sverige är så pass viktig för såväl säkerheten för riket som trovärdigheten inför svenska folket.
Vi får inte glömma bort att familjens apanage är ett resultat av skattemedel som skjuts till i mångmiljonklassen. Ett bidrag som familjen inte behöver redovisa för deras undersåtar eller det svenska folket.
Att kungen har gjort sitt är solklart. Han har bränt ljuset i båda ändarna. Hur kan vi acceptera att en statschef fladdrar runt i vardagen med jakt, kompisar, utlandsresor, kaffeflickor, dyra vanor och bristande social kompetens? Nej granska familjen, ställ krav på samtliga. Se till att prinsen jobbar fram betygen på Alnarp. Passar inte galoscherna eller att utbildningen är svår att förstå, se då till att någon annan vetgirig student får platsen som bättre behöver den. För övrigt tycker jag nog inte att monarki o demokrati kan gå hand i hand.
Skrivet 30 dec 2010 14:50 Pelikanen
Kungen och kungahuset granskas 365 dagar per år in i minsta molekyl av såväl seriös media som skvallerpress a la AB, vilket vi kan läsa i artikeln.
Syftet med SVT:s årskrönika är, för omväxlings skull, att visa kungahusets arbete och vad man åstadkommit åt sin arbetsgivare (svenska folket) under det gångna året. En timme per år åt detta kan inte vara för mycket begärt. Den dag även detta arbete redovisas sakligt i media och skvallerpress 365 dagar per år behövs inte SVT:s krönika.
Skrivet 30 dec 2010 23:12 Martin
Syftet med konungaprogram måste väl ändå vara att rikta populasens uppmärksamhet mot annat än folkutrotning, kvinnoutnyttjande och andra trista saker. Då får man väl säga att medierna misskött sig en del under året som lyckats kombinera hovreportagen med ovan nämnda misshälligheter.
Kungahuset har väl bara, såvitt jag förstått det, skött sina åligganden enligt de traditioner som gällt sedan århundranden.
Skrivet 31 dec 2010 11:32 Johan R
Granskning är aldrig fel i ett granskande program!
Men hör inte riktigt hemma i en krönika..
För övrigt tycker jag att det svenska kungahuset sköter sig bra och gör bra reklam för sverige. Det är inte många kungahus som har så lite skandaler som det svenska.
Länge leve Konungen!
Skrivet 4 jan 2011 20:06 og56
Kungahuset i all ära!! Är inget annat än Sveriges dyraste socialfall
och den reklam dom utför kan iallafall jag avstå ifrån.
För 120 miljoner om året så är det en dyr reklam och dess utom dålig!
Skrivet 5 jan 2011 16:45 Bitte
I Frankrike skrattar man åt svenskarnas bigotteri. Där liksom i övriga medelhavsländer är det en fjäder i hatten för presidenter, premiärministrar och andra potentater att ha utomäktenskapliga förbindelser. Om nu kungen haft en liten romans under sitt långa äktenskap är väl inte det något att sätta kaffet i halsen för. Han är väl som folk är mest. Vad som vore intressant att veta är vad hans person genererar i reda pengar för svenska företag. I Kina har flera svenska företag fått ovärderliga kontakter genom kungen som agerat dörröppnare. Det säger mer om de s.k. författarna till skandalboken, än om kungen. Hyenor av värsta sorten, som utnyttjar andra människor för att sko sig.